Mydlo z Hrochote
O nás
Niečo z histórie
Prečo prírodné mydlo?
Naše mydlá
Doplnky

Návod na prípravu gélového pracieho prostriedku z mydla

V 2 litroch horúcej vody rozpustite 1 kocku (200 g) postrúhaného pracieho mydla, v inej nádobe v 2 litroch horúcej vody rozpustite 200 g kryštálovej pracej sódy, oba roztoky zlejte dokopy a premiešajte. Nechajte vychladnúť na teplotu tela a prípadne primiešajte aj čajovú lyžičku obľúbenej prírodnej silice (levanduľa, šalvia, geranium, cyprus alebo iné). Po stuhnutí je gél pripravený na použitie. Prípadné vylúčenie čírej tekutiny z hotového gélu nie je na závadu, stáva sa to po určitom čase. Vylúčenú tekutinu používajte na pranie spolu s gélom. Dávkujte podľa zašpinenia bielizne v množstve 150 – 300 ml zmesi do jedného prania. Tento prací prostriedok nepení, zmäkčuje vodu, je šetrný k pračke aj k životnému prostrediu. Pre zjemnenie bielizne a oživenie farieb môžete do posledného plákania pridať cca 1-2 polievkové lyžice obyčajného 8% octu a pár kvapiek levanduľovej alebo inej silice. Pre lepší výsledok pri praní bielej bielizne môžete pridať niektorý ekologicky neškodný bieliaci prostriedok - "odstraňovač škvŕn" - na báze perkarbonátu sodného.


Návod na prípravu domáceho prášku na riad do umývačky

Materiál:
120 g (3 diely) kyseliny citrónovej
120 g (3 diely) sódy Na2CO3
40 g (1 diel) sódy bikarbony
40 g (1 diel) kuchynskej (morskej) soli
citrónová alebo pomarančová silica (EO) - asi 2 ml (nemusí byť)
polyetylénová nádoba do mrazničky s dobre priliehajúcim vekom

Na2CO3 je pracia sóda.  Doma ju pripravíme jednoducho - 200g sódy bikarbony nasypeme do pekáčika a pečieme v rúre na 180-200 °C, kým sa nezmení na praciu sódu (20-30 minút). Vzhľad látky sa zmení z jemných kryštálikov podobných soli na nepriesvitný biely prášok pripomínajúci prací prach. Hmotnosť sa zmenší z 200 g na cca 130 g (odišla voda). Sóda je mierne alkalická a netreba ju zbytočne chytať.

Ďalej postupujeme takto:
Odvážime jednotlivé prášky a dáme ich do uzatvárateľnej polyetylénovej nádoby (nádoba do mrazničky s vekom). Nakvapkáme na ne silicu. Uzavrieme nádobu a dobre zatrasieme, aby sa obsah dôkladne premiešal. Skladujeme dobre uzavreté, prášok pohlcuje vlhkosť zo vzduchu a časom by mohol stvrdnúť.
Snažte sa nedotýkať holými rukami vytvorenej zmesi, pretože sóda je alkalická a vysušuje pokožku!

Používame v množstve cca pol až jedna polievková lyžica na jeden cyklus. Najlepšie funguje pri teplote nad 50 °C. Pri nižšej teplote a kratších programoch dobre umyje iba šálky od kávy alebo poháre - málo znečistený riad. Skúšali sme.

Upozornenie: silica v zmesi spôsobuje naleptanie niektorých plastov. Odmerky z priehľadného plastu (polystyrénu) pri styku s práškom matnejú a mäknú. Na odmeriavanie je najlepšia kovová lyžica.


© Mydlo z Hrochote